אילוף כלבים בשיטת "לורינג"

שיטת "לורינג" (Luring) היא טכניקת אילוף כלבים כל כך יעילה ונוחה ללמידה, שהיא נהדרת גם לכלבים שעוברים תהליך אילוף לראשונה בחייהם, ומתאימה מאוד גם לשימוש עם גורים שלומדים את פקודות האילוף הראשונות שלהם. פירוש המושג "לורינג" הוא "הובלה" או פיתוי". כיצד בדיוק אילוף כלבים בשיטת "לורינג" עובד  ואיך אפשר להפיק משיטת האילוף הזו את המקסימום? המשיכו לקרוא ותגלו.

 

אילוף כלבים בשיטת "לורינג" – טכניקת אילוף חיובית ויעילה מאין כמוה

שיטת "לורינג'" היא טכניקת אילוף כלבים המבוססת על עקרונות החיזוקים החיוביים. שיטה זו נשענת על ההבנה שניתן לאלף כלבים ביעילות רבה על ידי מתן תגמול חיובי על התנהגות רצויה, במקום לנזוף בהם או להעניש אותם על בעיות התנהגות שונות. מאלפי כלבים רבים עושים כיום שימוש בשיטת לורינג כדי ליצור אצל כלבים מוטיבציה חזקה לשיתוף פעולה עם בעליהם, בניגוד לשימוש בחיזוקים שליליים.

 

אז איך אילוף כלבים בשיטת "לורינג" עובד בפועל?

הגאונות בטכניקת האילוף שנקראת "לורינג", היא בפשטות שלה. השיטה, בגדול, נשענת על 3 שלבים עיקריים, שאפשר ליישם כדי ללמד את הכלב פקודות אילוף שונות ומגוון טריקים. כך זה נעשה:

 1. מחזיקים חטיף טעים לכלבים (או מזון כלבים ריחני שהכלב אוהב במיוחד) ונותנים לכלב לרחרח ואפילו ללקק אותו. יש מי שמצליחים לעשות זאת גם בעזרת צעצוע שהכלב אוהב, אבל למתחילים – מומלץ ללכת על בטוח עם האופציה הראשונה שהצענו (חטיף או מזון ריחני).
 2. מזיזים את היד האוחזת בחטיף באיטיות כך שהכלב יעקוב אחריה עם האף ועם שאר הגוף שלו.
 3. ברגע שהכלב מבצע את התנועה הרצויה בעקבות החטיף, מחזקים אותו בעזרת צליל מסוים, מילה מסוימת או קליקר, ואז נותנים לו את החטיף. 

כך, מתרגול לתרגול הכלב שלכם ילמד לקשר בין התנועה או הפעולה שגרמתם לו לבצע, לבין קבלת הצ'ופר שהוא חושק בו. בסופו של דבר, אחרי שתצליחו להטמיע בו את ההרגל מספיק פעמים, תיווצר התניה שתאפשר לכם לדלג על השימוש בחטיף ולהפעיל את הכלב באמצעות הפקודה הקולית בלבד.

אלו הם הצעדים העיקריים ליישום שיטת לורינג, על קצה המזלג. כמובן, הצלחת הטכניקה תלויה הרבה בניסיון ובמיומנות שלכם ושל כלבכם, ולכן מומלץ לתרגל אותה מספר רב של פעמים. הערה שלנו – אם תתמידו, ההצלחה תגיע! אבל גם אם מתעוררים קשיים והכלב לא לגמרי סגור על מה שאתם מנסים ללמד אותו, אל דאגה. כמה מפגשי אילוף עם מאלף כלבים מנוסה, יסגרו לכם את הפינה.

כך תלמדו את הכלב שלכם לשבת בשיטת לורינג ב- 7 צעדים פשוטים

בואו נלמד כיצד מלמדים את הכלב לבצע את הפקודה "שב" בטכניקת "לורינג". הכוונה בכך שהכלב יישב על הקרקע לפי דרישה. הטכניקה פועלת כך:

 1. הביאו חטיף או צעצוע שהכלב אוהב
 2. שימו את הצעצוע או החטיף קרוב לאף של הכלב ותנו לו להריח את החטיף \ צעצוע.
 3. הרימו את החטיף כלפי מעלה בהדרגתיות לגיוון עורפו וגבו של הכלב כאשר הוא מנסה לאכול אותם וכאשר הוא יושב תנו לו מיד תגמול.
 4. תעשו מספר חזרות עד שהכלב מבין את התרגיל ומבצע אותו בקלות ורק לאחר מכן שלבו את הפקודה "שב".
 5. לאחר שהכלב התרגל לשבת כדי לקבל את הצ'ופר שלו, יש להוריד בהדרגה את כמות החטיפים אותה מקבל הכלב, במקום יש לתגמל אותו מילולית או בליטוף כאשר הוא יושב.
 6. אם הכלב מתקשה ליישם את השיטה ללא הצ'ופר שהתרגל לקבל מכם, חזרו לשלב הקודם והמשיכו להדריך אותו בעזרת הצ'ופר שלו.
 7. ודאו שכל בני הבית נותנים לו את אותה הפקודה ומגיבים בעקביות לביצוע הנכון שלה.

 

למה חשוב לצמצם בהדרגה את השימוש ב"פיתיון" בשיטת לורינג?

כשאתם משתמשים בחטיף, מזון או צעצוע כדי לפתות את הכלב שלכם לבצע פעולה מסוימת, אתם בעצם מרגילים אותו לקבל מעין שוחד. זה אולי נשמע לכם מצחיק אבל כלבים הם נוטים להטמיע הרגלים בצורה מאוד חזקה. כתוצאה מכך, אם תסתמכו יותר מדי על מתן חטיפים וצ'ופרים לכלב שלכם כדי לשכנע אותו לבצע את מה שאתם מבקשים ממנו, הכלב שלכם עלול "להבין את הפרנציפ" ולהפסיק לציית לכם ללא שוחד. כך אתם עלולים לגלות יום בהיר אחד שהכלב אילף אתכם במקום שאתם תאלפו אותו. כדי למנוע מראש את הבעיה הזו, אתם חייבים לצמצם בהדרגה את השימוש בפרסים לכלב בתהליך האילוף לפקודה הרצויה. 

איך עושים זאת?

לאחר שהכלב שלכם ביצע בהצלחה את הפקודה שאתם מלמדים אותו, במשך שלוש פעמים ברציפות בהובלת הפיתיון, זה הזמן להפסיק להחזיק את הפיתיון בידכם. העבירו את הפיתיון אל כיס המכנס שלכם או לפאוץ' אילוף אם יש לכם כזה.

כעת, עליכם להתחיל להשתמש באותה תנועת יד שבה השתמשתם קודם לכן, רק שהפעם תעשו זאת ללא החטיף או הצעצוע של הכלב בידכם. 

כאשר תראו שאתם מצליחים שוב לגרום לכלב לבצע ההתנהגות הרצויה, סמנו לו שהצליח ותגמלו אותו, אך הפעם השתמשו בידכם השנייה כדי להוציא ולהגיש לו את הצ'ופר מהכיס או מפאוץ' האילוף או שתוכלו לתגמל אותו בעזרת ליטופים או מילה טובה.

אם הכלב שלכם פתאום מתחיל להתנהג כאילו אין לו מושג מה אתם רוצים ממנו, גלו סבלנות והמשיכו לנסות עוד כמה פעמים לפני שאתם חוזרים להשתמש בפיתיון. 

במידה ובכל זאת נאלצתם לשוב ולהשתמש בפיתיון, הקפידו לצבור עם הכלב עוד כמה נסיונות מוצלחים לפני שאתם מנסים לבצע שוב את תנועת היד ללא הפיתיון. 

 

איך אפשר להפיק את המקסימום מאילוף כלבים בשיטת "לורינג"?

עכשיו, כשיש לכם מושג טוב יותר לגבי איך שיטת הלורינג לאילוף כלבים אמורה לעבוד, תוכלו להרחיב בהדרגה את השימוש בטכניקת האילוף היעילה הזו, כדי ללמד באמצעותה את כלבכם פקודות אילוף נוספות. אולם כדי להשתמש בשיטה זו בצורה האפקטיבית ביותר, חשוב שתקפידו לעקוב אחרי כמה קווים מנחים נוספים.

כדי להפיק את המרב מהאילוף בשיטת לורינג, מומלץ:

 • ללמד את הכלב כל פקודת אילוף בנפרד: מקדו את האימונים על פקודת אילוף אחת בכל פעם, עד שהכלב מבצע אותה היטב.
 • להשתמש בפרסים שהכלב מאוד אוהב ומגיב אליהם: חטיף מועדף, צעצוע שהכלב מגיב אליו בעניין רב וכד'.
 • להתאים את המסלול של הפיתיון ליכולות של הכלב: אם הוא מתקשה לעקוב אחר התנועה שאתם מבצעים, עליכם לוודא שאתם מניעים את ידכם במסלול איטי, ישר וקצר מספיק. זכרו: הכלב צריך להצליח באופן עקבי כדי שיוכל להטמיע את הפקודה שאתם מלמדים אותו.
 • לפרגן לו באהבה: תמיד לשבח ולתגמל את הכלב על ביצוע נכון של הפקודה.
 • להתחיל בסביבה שקטה ורגועה ללא הסחות דעת: רק כשההתנהגות מבוססת היטב, תוכלו להתחיל לאלף את כלבכם בסביבה עם יותר גירויים.
 • להתמיד בחזרות על תרגילי האילוף לחיזוק ההרגלים הרצויים: האימונים צריכים להיות שגרתיים וקבועים.
 • להקפיד על עקביות: להקפיד שכל בני המשפחה שנמצאים בקשר עם הכלב, ישתמשו באותן הפקודות ויגיבו באופן עקבי.

בהצלחה!

 

לסיכום

במדריך זה הסברנו איך אילוף כלבים בשיטת "לורינג" מתבצע והצגנו לכם כמה טיפים ליישום נכון של עקרונות השיטה. כמובן, במקרים מסוימים יש צורך להתאים את תהליך האילוף באופן פרטני ליכולות, לצרכים ולמגבלות של הכלב, ובשביל זה בדיוק אנחנו כאן.

המאלפים שלנו ב- "בארק פארק" יודעים להתאים אישית את שיטת הלורינג לצרכיו הייחודיים של כל לקוח וכלב, כדי למקסם את סיכויי ההצלחה וההנאה שלכם מהתהליך. 

גם לאחר האילוף אנו נשארים זמינים למענה, תמיכה והכוונה באמצעות שיחות חודשיות, קבוצות וואטסאפ וערוצי קשר נוספים.

אם אתם מחפשים שירות אילוף מקצועי ואיכותי בהתאמה אישית עבור הכלב שלכם, אצלנו בחברת "בארק פארק" – תוכלו למצוא את מבוקשכם. אל תהססו לפנות אלינו כבר עכשיו ונתאם עבורכם ייעוץ ראשוני ללא התחייבות!

אהבת? שתף עם חברים...
שתף בוואטסאפ
Picture of כותב המאמר: אורי כהן
כותב המאמר: אורי כהן

אהלן, אני מייסד חברת "בארק פארק",
נכנסתי לעולם האילוף כבר בגיל 16, עברתי שלל קורסים לאילוף כלבים, אילפתי שלל כלבים והשארתי המון לקוחות מרוצים.
אני יכול לומר בלב שלם שכאשר אתם תתחילו את תהליך אילוף הכלב שלכם יחד איתנו אתם תהיו אסירי תודה על כל רגע.
שמתי לעצמי כמטרת על להנגיש את כל הידע הדרוש בכדי שאתם, בעלי הכלבים, תוכלו לגדל כלבים שמחים יותר ובריאים יותר!

יש לכם שאלה? שלחו לי הודעה בפרטי😉
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
עיצוב לפונט 2
תקשורת נכונה עם הכלב – הסוד לאילוף אפקטיבי
מאלף כלבים מקצועי בירושלים
איך מתבצע מפגש אבחון לאילוף הכלב?
איך ללמד את הכלב לתת יד – שלב אחר שלב
רכושנות כלבים – איך פותרים זאת?
אילוף כלבים במרכז