חשיפה נכונה לגורים

כל גור כלבים זקוק לאינטראקציה חיוביות עם העולם שסביבו, כדי לפתח כישורים חברתיים, בטחון עצמי ויכולת הסתגלות לסביבות השונות שיפגוש ככלב בוגר. חשיפה נכונה לגור כלבים מתבצעת על ידי חשיפת הכלבלב לגירויים סביבתיים וחברתיים חדשים, בצורה הדרגתית, מתונה ומבוקרת, החל מגיל צעיר מאוד. הדבר חיוני להתפתחותו התקינה ולמניעת בעיות התנהגות עתידיות. 

מה זו חשיפה נכונה לגור כלבים?

החשיפה של גורי כלבים לגירויים בסביבתם, היא חלק חשוב בתהליך החינוך והגידול שלהם. חשיפה נכונה היא תהליך מבוקר המסייע לגור לפתח כישורים חברתיים והתנהגותיים רצויים, ומקטינה את הסיכון לפחדים והתנהגויות בעייתיות של הכלב בעתיד.

לצורך זה, יש לחשוף את הגור לסביבות, אנשים ובעלי חיים שונים החל מגיל צעיר מאוד, כבר בשבועות הראשונים לחייו. חשיפה זו צריכה להיות חיובית ומבוקרת, ולהתבצע תוך מתן פרסים ושבחים על התנהגות רצויה, עם הקפדה על הימנעות ממצבים מאיימים או מלחיצים. בהקשר זה חשוב לציין שיש לאפשר לגור מפגשים עם אנשים ובעלי חיים מחוסנים ובריאים בלבד. בנוסף, יש להימנע מעומס יתר של גירויים ולתת לגור הזדמנויות רבות למנוחה בין החשיפות.

זהירות מוקש!

עד איזה גיל ניתן לבצע חשיפה?

חשוב מאוד לדעת – ניתן לבצע את עיקר החשיפה עד גיל שנה. עד גיל זה מתפתח מוחו של הכלב, על כן הוא קולט מידע בקצב מסחרר והחשיפה מתבצעת על הצד בטוב ביותר.

עם זאת, לכלבים כמו לבני אדם יש גם את האישיות שלהם ולכן ברוב המקרים לא תוכלו להפוך כלב פחדן באופיו לכלב הכי אמיץ בעולם, אך עם זאת אתם תוכלו להרים את הביטחון שלו משמעותית.

מה חשיבות החשיפה של גורי כלבים לגירויים סביבתיים?

לחשיפה נכונה של גורי כלבים לגירויים סביבתיים יש מספר יתרונות:

 1. חשיפה לגירויים בגיל צעיר מאוד מסייעת לפיתוח המוח ומערכת העצבים של הגור, ותורמת להתפתחותו התקינה מבחינה פיזית, שכלית ונפשית.
 2. חשיפה לסביבות, אנשים וכלבים שונים תורמת לחיזוק הביטחון העצמי של הגור ומונעת פיתוח פחדים וחרדות בעתיד.
 3. חשיפה חברתית מלמדת את הגור לתקשר עם כלבים ובני אדם אחרים בצורה נכונה ומקטינה סיכויים להתנהגות אגרסיבית או חששנית יתר על המידה.
 4. חשיפה לגירויים סביבתיים שונים (רעש, תנועה ומראות שונות) מאפשרת לגור להתרגל ולהסתגל למצבים שיפגוש בעתיד ככלב בוגר.
 5. חשיפה מגבירה את יכולת הלמידה של הגור ומקלה על אילופו בעתיד.

בקצרה – חשיפה זה המפתח לגידול גור הכלבים לכלב בריא, בעל ביטחון עצמי ונוח מבחינה התנהגותית.

מהם שלבי החשיפה של הגור לעולם?

התפתחות גורים מתאפיינת בשני שלבי חשיפה חשובים ושני שלבי "חריטת פחד".

שלב החשיפה הראשונית

זהו שלב החיברות המתרחש בין הגילאים 3-7 שבועות. בתקופה זו הגור נמצא עם אמו ואחיו לשגר, אשר מלמדים אותו את היסודות של ההתנהגות החברתית של כלבים. הגור לומד להכיר בני מינו, לתקשר איתם ולהתמודד עם רגשות כמו פחד ותוקפנות.

על מנת לסייע לגור להתפתח באופן תקין, מומלץ לחשוף אותו ל-7 דברים שונים עד גיל 7 שבועות. הדברים יכולים להיות משטחים, אנשים, חפצים, מקומות או רעשים.

שימו לב - יש להשאיר את הגור עם אימו עד גיל 7 שבועות

חשוב מאוד שהגור יישאר עם אמו ואחיו לשגר עד גיל 7 שבועות לפחות. שכן מחקרים הוכיחו שגורים שעזבו את השגר מוקדם מדי, נמצאים בסיכון מוגבר לפתח בעיות התנהגות בעתיד.

 

שלב החשיפה השני

בין הגילאים 7-12 שבועות, הגור מתחיל להסתגל לסביבה החדשה שלו, לרבות המשפחה והבית. חשוב לחשוף את הגור לגירויים שונים בצורה חיובית, כדי לסייע לו להתפתח באופן תקין.

מומלץ לחשוף את הגור ל-12 דברים שונים עד גיל 12 שבועות. הדברים יכולים להיות משטחים, אנשים, חפצים, מקומות או רעשים. חשוב להתחיל את החשיפה לגירויים חדשים בצורה הדרגתית. כלומר, תנו לגור שלכם מספיק זמן להתרגל לכל גירוי לפני שתחשפו אותו לגירוי הבא.

חשיפה חיובית לגירויים שונים בתקופה זו חשובה להתפתחות תקינה של הגור. לעומת זאת, חשיפה מועטה או שלילית, עלולה להוביל לבעיות התנהגות בעתיד.

חריטת הפחד הראשונית

השלב הראשון של "חריטת הפחד" מתחיל בגיל 7 שבועות ומסתיים בגיל 9 שבועות לערך. בתקופה זו, הגור מתחיל לפתח את תחושת העצמי שלו. הוא לומד להבין את גבולותיו ואת העולם סביבו ולכן גם לומד לחשוש יותר מגירויים חדשים, ולחקוק במוחו אירועים טראומטיים וחרדות שעלולות ללוות אותו לאורך זמן.

מאחר והגור לרוב מגיע לביתו החדש בגיל זה, גם עצם הפרידה מאימו ואחיו ומעבר לסביבה חדשה עלולים ליצור אצלו טראומה. לכן, חשוב מאוד להקל עליו את המעבר ככל הניתן, לתת לו הרבה חום ואהבה, לא לבודד אותו משאר בני הבית וליצור לו שגרת יום קבועה.

חשוב להבין את הקושי של הגור, לא להתעלם ממנו כשהוא בוכה, לדאוג לכל צרכיו ולתת לו את מירב תשומת הלב הנעימה שלנו כשהוא זקוק לה. עם זאת, חשוב גם לא להעמיס עליו מפגשים עם הרבה אנשים חדשים, וחשוב לתת לו מקום שקט ונעים לנוח בו.

בשלב זה חשוב מאוד גם לשים לב לחשיפה הדרגתית וזהירה לגירויים חדשים, על ידי:

 • הוצאת הגור לטיולים בסביבת הבית.
 • התחלת חינוך לצרכים וחשיפה של הגור לעולם הגדול.
 • הימנעות מלקיחת הגור למקומות הומי אדם, או מקומות עם הרבה רעש.

בשלב זה גם מפגשים עם כלבים רבים בבת אחת עלולים להפחיד אותו, ואפילו טריקת דלת חזקה במיוחד עלולה ליצור טראומה. לכן חשוב למצוא את האיזון הנכון בין חשיפה לעולם לבין הימנעות מהעמסת עודף גירויים על הגור.

חריטת הפחד השנייה

השלב השני של חריטת הפחד מתחיל בגיל 6 חודשים עד 3 שנים, בהתאם לגזע הכלב. בתקופה זו, הגור מתחיל לפתח את האינסטינקטים שלו. הוא לומד להגן על עצמו ולהילחם בגורמים המאיימים עליו. בשלב זה, הגור עלול להיות פגיע יותר לפחדים. אירוע מפחיד אחד יכול להיחרט בזכרונו בצורה חזקה ולגרום לבעיות התנהגות קשות בהמשך.

זה עשוי להתבטא בכך שהכלב שלכם פתאום יתחיל להימנע ממקומות, דברים או אנשים שהוא לא פחד מהם בעבר, או יפגין סימני חרדה, כגון יללות, נביחות, נשיכות או בריחת שתן  וצואה.

גם בשלב זה, אם אתם מזהים סימנים של חריטת פחד אצל הכלב שלכם, חשוב להתייחס אליו בעדינות ובסבלנות. אל תכריחו את הכלב להתמודד עם הפחד שלו. תנו לו את הזמן והמרחב שהוא צריך כדי להתרגל למצב החדש. בנוסף, מומלץ לספק לכלב דוגמא אישית חיובית על ידי כך שתתקרבו לדבר שמפחיד אותו בעצמכם, בזמן שאתם מגיבים ברוגע ובשמחה. הוסיפו לכך חיזוקים חיוביים לכלב – ותוכלו לעזור לו לעבור את שלב חריטת הפחד השני בצורה חלקה, ולהפוך לכלב בוגר מאוזן ובטוח בעצמו.

איך מבצעים חשיפה נכונה לגורי כלבים וממה חשוב להימנע?

כדי לבצע חשיפה נכונה ומועילה לגורי כלבים, מומלץ לפעול על פי העקרונות הבאים:

 • להתחיל בחשיפה הדרגתית החל מגיל צעיר מאוד – כבר מגיל 8 שבועות.
 • לחשוף את הגור למגוון גירויים בסביבות שונות – בית, רחוב, פארק ועוד – אך להימנע מעומס יתר.
 • לאפשר מפגשים עם אנשים, כלבים וילדים שקטים וממושמעים, ולוודא שהאינטראקציות חיוביות ונעימות.
 • לתגמל את הגור על התנהגות רצויה במהלך החשיפה בעזרת חטיפים לכלבים, פינוקים, שבחים ומשחקים.
 • במקרה של תגובות שליליות או פחד, לא לכפות על הגור את החשיפה. חזרו עליהן הדרגתית תוך יצירת אסוציאציות חיוביות.
 • לספק לגור אפשרויות למנוחה ורגיעה בין תקופות החשיפה השונות.
 • לשלב חשיפה עם פעילות גופנית, משחק ותרגילי אילוף בסיסי.
 • לעקוב אחר רמת העוררות והלחץ של הגור ולהימנע מהכנסתו למצבים או סביבות מלחיצים או מאיימים מדי עבורו.

בכל מקרה, הקפידו לבצע את החשיפה באופן הדרגתי, מבוקר וחיובי ככל האפשר.

לסיכום

חשיפה מוקדמת לסביבה החיצונית תעזור לגור הכלבים שלכם לגדול להיות כלב מאוזן ובטוח בעצמו. כמובן, אם אתם חוששים להתחיל לחשוף את הגור לעולם בעצמכם, תוכלו להיעזר במאלף כלבים מקצועי.

בחברת "בארק פארק – אילוף כלבים" תמצאו מגוון תוכניות אילוף גורים הנתפרות בהתאמה אישית לכל כלב ובעליו על ידי מאלפים מקצועיים ומנוסים. אל תהססו ליצור איתנו קשר כדי לקבוע פגישת ייעוץ ראשונית ויחד נמצא את תכנית האילוף האידאלית עבורכם ועבור הכלבלב שלכם.

חשיפת גור כלבים לעולם
חשיפת גור כלבים לעולם
אהבת? שתף עם חברים...
שתף בוואטסאפ
Picture of כותב המאמר: אורי כהן
כותב המאמר: אורי כהן

אהלן, אני מייסד חברת "בארק פארק",
נכנסתי לעולם האילוף כבר בגיל 16, עברתי שלל קורסים לאילוף כלבים, אילפתי שלל כלבים והשארתי המון לקוחות מרוצים.
אני יכול לומר בלב שלם שכאשר אתם תתחילו את תהליך אילוף הכלב שלכם יחד איתנו אתם תהיו אסירי תודה על כל רגע.
שמתי לעצמי כמטרת על להנגיש את כל הידע הדרוש בכדי שאתם, בעלי הכלבים, תוכלו לגדל כלבים שמחים יותר ובריאים יותר!

יש לכם שאלה? שלחו לי הודעה בפרטי😉
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:
עיצוב לפונט 2
תקשורת נכונה עם הכלב – הסוד לאילוף אפקטיבי
מאיזה גיל אפשר לאלף כלב
אילוף גורים מחיר
איך לאלף גור לא לנשוך
הרגלה לכלוב אילוף
נשיכות גורים ואיך למנוע אותם